Jak zamontować oświetlenie rowerowe
Niezależnie od tego, czy jedziesz na rowerze w ciągu dnia, po zachodzie słońca, czy we wczesnych godzinach porannych, dobre oświetlenie roweru jest niezbędne. Światła rowerowe są niezbędne podczas nocnej jazdy na rowerze i jazda bez przynajmniej jednego byłaby nieprawdopodobna. Ale są one również niezbędne w ciągu dnia i nie należy ich zaniedbywać. Światła rowerowe zapewniają dobrą widoczność i sprawiają, że inni użytkownicy drogi mogą Cię zobaczyć.
Badania wykazały, że używanie przednich i tylnych świateł za każdym razem podczas jazdy zwiększa widoczność i zmniejsza ryzyko wypadków. Dlatego kupując akcesoria rowerowe warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości oświetlenie rowerowe. Istnieją różne sposoby montażu świateł rowerowych, a dostępnych jest jeszcze więcej marek. Na szczęście większość firm oferuje zestawy świateł rowerowych, które pozwalają klientom łatwo i szybko zainstalować światła rowerowe.
Jednak dla uzyskania maksymalnych korzyści kluczowa jest prawidłowa instalacja świateł rowerowych. W tym artykule omówimy różne sposoby montażu świateł rowerowych i podamy wskazówki, jak poprawić widoczność świateł rowerowych poprzez sprytny montaż. Wykonaj poniższe czynności, aby zamontować oświetlenie rowerowe i cieszyć się bezpieczną jazdą na rowerze.
Montaż tylnego światła
Sztyca podsiodłowa i bagażnik to dwa najpopularniejsze miejsca montażu tylnego światła roweru. Można użyć mocowania stałego z możliwością regulacji lub uchwytu z mechanizmem szybkiego zwalniania, który ułatwia instalację. Mocując tylne światło do sztycy podsiodłowej, upewnij się, że jest umieszczone blisko góry, ale na tyle nisko, aby nie było zasłonięte przez torby lub inne przedmioty na bagażniku. Jeśli torba podsiodłowa uniemożliwia zamontowanie tylnego światła, możesz użyć uchwytu na lampę z dołączonym klipsem i przymocować klips do paska torby.
Tylne światła rowerowe sprawiają, że jesteś widoczny dla innych kierowców lub rowerzystów na drodze. Dlatego tylne światła powinny być wystarczająco mocne, aby były widoczne z daleka, ale nie tak jasne, aby oślepiały osoby znajdujące się za Tobą. Baterie muszą być wytrzymałe, aby wystarczyły na całą podróż i powinny mieć odpowiednią jasność, ale nie tak jasną jak przednie światła. Ponieważ tylne światła mają za zadanie ostrzegać innych kierowców, powinny mieć duży zasięg, a nie tylko skupioną wiązkę światła. Wybierz tylne światło zapewniające oświetlenie peryferyjne, dzięki czemu nadjeżdżające pojazdy będą mogły widzieć Cię pod różnymi kątami.
Montaż światła przedniego
Przednie światło roweru jest prawdopodobnie ważniejsze niż tylne światło. Zwykle jest to ta o większym natężeniu światła, która spełnia swoje zadanie polegające na oświetleniu ścieżek rowerowych i ciemnych ulic. Wybierając reflektor rowerowy, warto skupić się na swoich potrzebach, m.in. B. od rodzaju aktywności, czasu trwania jazdy na rowerze i obszarów, po których głównie jeździsz. Położenie przedniego światła jest ważne i należy je dokładnie rozważyć przed montażem. Reflektor rowerowy powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości, aby poprawić widoczność i zredukować cienie rzucane przez obiekty na podłożu.
Najlepszym miejscem do montażu reflektora rowerowego jest kierownica roweru. Reflektor można także przymocować do wału widelca, oczka lub osi roweru. Jeśli nie możesz zamontować lampki na kierownicy roweru, przymocuj lampkę na wsporniku kierownicy do rury sterowej, aby zamontować lampkę przednią. Jeśli Twój rower jest wyposażony w oczka na bagażnik lub widelec, możesz przymocować przednie światła do oczek za pomocą oczka i uchwytu lampy. W przypadku lekkich świateł można użyć gumowego mocowania z szybkozamykaczem. W przypadku cięższych świateł lepszym wyborem jest regulowane, stałe mocowanie.
Jak zdjąć światła w celu ładowania i czyszczenia
Światła rowerowe często wymagają demontażu w celu czyszczenia lub ładowania. Możesz także wyjąć światła w celu przechowywania lub zamontować je na innym rowerze. Pamiętaj, aby wybrać uchwyt na lampę, który jest łatwy w montażu, obsłudze i demontażu. Podczas gdy większość nowoczesnych uchwytów do lamp mocuje się do roweru za pomocą klipsów i blokuje lampkę w miejscu, starsze modele mogą wykorzystywać mechanizmy fizyczne do mocowania lampy. Jeżeli zajdzie potrzeba wyjęcia lampy ze starszej oprawki należy ostrożnie odkręcić śrubki mocujące lampę w uchwycie za pomocą śrubokręta.
Większość nowoczesnych lampek rowerowych mocuje się do wsporników, które mocuje się do części roweru. Dlatego nie musisz wyjmować uchwytu, aby wyczyścić lub naładować światła. Naciśnij dźwignię zwalniającą na wsporniku, aby wysunąć lampę ze wspornika. Po wyczyszczeniu lub naładowaniu latarki wsuń ją z powrotem do uchwytu, aż usłyszysz kliknięcie. Po ponownym podłączeniu lampy zamknij osłonę portu USB, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu, brudu lub wody i uszkodzeniu lampy.
Mocowania kierownicy
Mocowania na kierownicę są najpopularniejszym typem mocowania przedniego światła do rowerów, ponieważ zapewniają wystarczającą wysokość, aby przednie światło mogło odpowiednio oświetlić ścieżkę. Znacznie łatwiej jest także zamontować reflektory na kierownicy. Przednie reflektory umieszczone na kierownicy emitują równomierny strumień światła, który nie przeszkadza. Zwykle istnieją dwa typy uchwytów na kierownicę: regulowane, stałe i gumowe z mechanizmem szybkiego zwalniania. Gumowe mocowania na kierownicę są wytrzymałe i łatwe do wymiany między różnymi rowerami.
W przypadku regulowanych, stałych uchwytów należy upewnić się, że uchwyt pasuje do obwodu kierownicy roweru. Po odkręceniu uchwytu i zamocowaniu go wokół kierownicy, zamontuj lampę i ustaw ją równolegle do podłoża. Zamocuj lampę i upewnij się, że wspornik pozostaje na swoim miejscu. Regulowane mocowania są wszechstronne i można je stosować na kierownicach o różnej grubości.
Jeśli posiadasz gumowy uchwyt z szybkozamykaczem, przymocuj go do kierownicy roweru za pomocą paska, tak aby po zamontowaniu latarka była ustawiona równolegle do podłoża. Aby przymocować uchwyt, rozciągnij pasek wokół kierownicy i zaczep go o wycięcie w pasku. W przypadku korzystania z mocowań przednich świateł z szybkozamykaczem należy pamiętać o solidnym zamocowaniu światła i upewnieniu się, że pozostaje ono na swoim miejscu podczas jazdy na rowerze.
Nie można przecenić potrzeby stosowania przednich i tylnych świateł. Chociaż dostępna jest szeroka gama jasnych i trwałych lamp rowerowych, wysokiej jakości lampka rowerowa ma wartość tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zainstalowana. Podczas montażu lampek rowerowych ważne jest, aby były one bezpiecznie zamontowane w odpowiednich miejscach na rowerze, aby poprawić funkcjonalność. Pionowy rozkład przednich i tylnych świateł rowerowych gwarantuje, że Twój rower będzie widoczny dla innych użytkowników drogi, niezależnie od wysokości roweru i wysokości pojazdów. Dlatego należy zadbać o równomierne i niezakłócone rozmieszczenie świateł rowerowych. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie zamontować lampki rowerowej, nie wahaj się skorzystać z pomocy lokalnych rowerzystów.
Zalecany rower karbonowy
Przeżyj to, co najlepsze w jeździe po szutrze na rowerze Gravel-X . Jest lekki, wygodny, trwały i wysokiej jakości, dzięki czemu jest idealny dla wszystkich miłośników żwiru.